Wizytówką każdej kobiety jest skóra. Jej wygląd świadczy o stanie zdrowia, ma duży wpływ na samopoczucie. Zadbana piękna cera każdej kobiecie dodaje pewności siebie. Ale czy wiesz, że sekret pięknej, promiennej skóry tkwi w prostych, codziennych zabiegach?  Trzeba tylko zdać sobie sprawę z ich znaczenia.

Wiosna. Chłodne jeszcze poranki, mgła chwyta się łapczywie gałązek, w powietrzu unosi się zapach wilgotnej ziemi i nieśmiałych źdźbeł trawy, ptaki radosnym świergotem budzą dzień.
Kiedy słońce zerka na świat, wszystko staje się piękniejsze, wstępuje w nas nowa energia, mamy siłę do zmian, serce aż się rwie do nowego. Na wiosnę pragniemy kolorów, łakniemy zieleni i świeżości. I nade wszystko chcemy rozkwitać razem ze światem. Wiosenny rytuał: wiosenne porządki.
Odnowy potrzebuje również nasze ciało.

Oczyszczanie skóry

Skóra jest najbardziej zewnętrznym organem, stanowi pierwszą barierę oddzielającą organizm od środowiska zewnętrznego. W przekroju wygląda jak wykwintny tort – złożona jest z wielu warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka. Ten z kolei składa się z czterech kolejnych (podstawnej, kolczystej, ziarnistej i rogowej). W swoim cyklu życiowym komórki skóry wędrują z jej wnętrza ku górze, ku warstwom zewnętrznym. Podczas tej wędrówki przechodzą metamorfozę, zmieniając się z żywych komórek skóry właściwej w martwe komórki naskórka ułożone na powierzchni jak dachówki. Najbardziej widoczne dla oka zewnętrzne komórki złuszczają się i muszą być regularnie usuwane.
Warstwę rogową naskórka pokrywa płaszcz hydrolipidowy, złożony z mieszaniny kwasów tłuszczowych, wosków, cholesterolu i ceramidów, które odpowiadają za spoistość i ochronę naskórka. Naskórek pokrywa również sebum produkowane przez gruczoły łojowe. Widzisz teraz, że skórę pokrywają: martwe komórki naskórka, łój, zanieczyszczenia środowiska, kurz, resztki stosowanych kosmetyków pielęgnacyjnych i makijażu. Wszystko to musi zostać oczyszczone, aby skóra mogła oddychać i prawidłowo funkcjonować. Z uwagi na pośpiech bagatelizujemy oczyszczanie skóry, najczęściej robimy to niedbale, ale zanieczyszczona skóra jest niedotleniona, ujścia gruczołów łojowych zapychają się, pojawiają się zaskórniki i wypryski. Taka cera ma ziemisty i zmęczony wygląd. Dlatego nawykiem powinno stać się prawidłowe jej zmywanie. Jednak trzeba to robić umiejętnie, tak aby nie zaburzać fizjologicznych procesów odnowy zachodzących w skórze i nie osłabiać naturalnej bariery ochronnej – płaszcza lipidowego.

Woda i Mydło – Czy to nie wystarczy?

Mycie wodą nie jest wystarczające, ponieważ nie rozpuszczają się w niej wszystkie zanieczyszczenia, więc nie ma ona zdolności oczyszczania skóry z tego, co nagromadziło się na niej w ciągu dnia. Z tego samego powodu używamy detergentów do prania, zamiast prać w samej wodzie. Najczęściej o to, czy do mycia twarzy nie wystarcza woda, pytają mężczyźni. Dziwi ich różnorodność kosmetyków do mycia, uważają, że to przesada. A przecież oczyszczanie skóry twarzy dotyczy także panów. Kiedy więc upierają się przy wodzie, pytam ich, dlaczego samochód myją 5-stopniowym programem na stacji, przecież wystarczy tylko woda z kranu? Ta prosta analogia uświadamia nam, że na skórze znajdują się cząsteczki o różnym charakterze chemicznym, które wymagają specjalistycznych środków.
Z kolei zwykłe mydło zawiera związki wapnia, które zatykają pory, a jego odczyn (zasadowy pH 8–10,5) niszczy naturalną barierę ochronną skóry. Przez to skóra jest ściągnięta i przesuszona oraz podatna na podrażnienia i alergie. Prawidłowy odczyn skóry (pH) powinien wynosić 5,5, czyli stwarzać kwaśne środowisko. Są to optymalne warunki dla ochrony przed bakteriami i alergenami. Mydło zmienia pH skóry na zasadowe, a więc zaburza równowagę i pozbawia skórę naturalnej bariery ochronnej – płaszcza lipidowego.
Tradycyjne mydło zastępują dermatologiczne kostki myjące typu syndet zawierające delikatnie działające syntetyczne detergenty. Nie są to mydła w sensie chemicznym, nie zmieniają więc pH skóry.

Tajemnicze micele

Świetnym rozwiązaniem do zmywania skóry jest płyn micelarny. Ma większą zdolność do usuwania zanieczyszczeń niż woda. Zawiera micele (małe kuliste cząstki), podobne do fosfolipidów obecnych w naszych błonach komórkowych. Micele mają specyficzną budowę – składają się z części, która ma powinowactwo do wody (fragment hydrofilowy), i takiej, która odpycha wodę (fragment hydrofobowy). Dzięki temu usuwa ze skóry zanieczyszczenia tłuste oraz te rozpuszczalne w wodzie. Płyn micelarny może zmywać zanieczyszczenia z twarzy, jak i okolic oczu. Dzięki osiągnięciom nowoczesnej kosmetologii płyny micelarne zawierają również substancje czynne przypominające naturalny czynnik nawilżający skóry (NMF) i dlatego nie tylko ją oczyszczają , ale również zapewniają właściwy stopień nawilżenia. Płyny micelarne nie wymagają spłukiwania wodą.
W aptece mamy do dyspozycji szeroki wybór specjalistycznych płynów micelarnych w zależności od rodzaju skóry i jej stanu.

Z aptecznej półki

Mleczka do demakijażu mają charakter emulsji, w których cząsteczki oleju zawieszone są w fazie wodnej. Są dość gęste, po nałożeniu na twarz łatwo nimi masować skórę opuszkami palców, co poprawia jej ukrwienie. Zmywamy je zwilżonym wacikiem. Mleczka kosmetyczne można stosować również do zmywania makijażu z powiek i okolic oczu.
Pianki i żele do oczyszczania skóry to typowo wodne kosmetyki zawierające surfaktanty, czyli substancje obniżające napięcie powierzchniowe. Po ich nałożeniu masujemy lekko przez chwilę twarz, po czym spłukujemy obficie wodą.Który z tych preparatów wybierzemy, zależy od indywidualnych preferencji. Musimy ocenić swoje wymagania oraz określić typ swojej skóry, bo to podstawowe kryterium w doborze odpowiedniego kosmetyku.

JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY?

1. SKÓRA DELIKATNA/WRAŻLIWA

Reaguje w sposób nadmierny na różne czynniki (na jakie – to kwestia indywidualna), często jest podrażniona, towarzyszy jej uczucie ściągnięcia, pieczenia, wysuszenia, zwłaszcza po umyciu.

Wybierz płyn micelarny do skóry wrażliwej lub żel do mycia skóry wrażliwej/atopowej. Szukaj produktów z alantoiną, cynkiem i miedzią, łagodzących podrażnienia i regenerujących.
Nie uciskaj, nie trzyj. Wodę możesz zastąpić naparem z lipy lub nagietka. Delikatnie osuszaj skórę po umyciu.

2. SKÓRA NACZYNKOWA

Nie toleruje środków osłabiających i rozszerzających naczynia, gorącego powietrza i gwałtownych wahań temperatury, nie lubi promieni UV. Jest zaczerwieniona i podrażniona.
Wymaga uwagi w codziennej pielęgnacji i właściwego doboru kosmetyków oraz konsultacji dermatologa, jeśli nie potrafisz zapanować nad jej stanem. Trzeba ją wspierać właściwą dietą i preparatami doustnymi wzmacniającymi naczynka.
Wybierz płyn micelarny do skóry naczynkowej lub delikatne mleczka. Szukaj produktów z witaminą K, wyciągiem z nagietka lekarskiego, winorośli. Mleczko usuwaj letnią, najlepiej przegotowaną wodą. Unikaj gorących kąpieli. Nie używaj gąbek i żeli myjących z cząsteczkami peelingującymi. Myj łagodnymi, kolistymi ruchami. Osuszaj, przykładając delikatnie ręcznik. Tonizuj skórę.

3. SKÓRA SUCHA/ATOPOWA

Nie lubi detergentów i kosmetyków z zawartością alkoholu. Jest szorstka, często towarzyszy jej uczucie ściągnięcia i świądu, łuszczy się nadmiernie, a nawet pęka. Piecze po umyciu. Wymaga uważnego doboru specjalistycznych emolientów. I nadzoru dermatologa.
Wybierz emulsje oczyszczająco-zmiękczające, preparaty olejowe lub syndet.
Szukaj produktów z kwasami omega, olejem z nasion winogron, ogórecznika, substancjami łagodzącymi świąd i podrażnienia, jak alantoina czy pantenol. Preparaty myjące do skóry atopowej powinny jednocześnie nawilżać i nie naruszać bariery lipidowej. Wybieraj specjalistyczne dermokosmetyki bezzapachowe i bez konserwantów. Osuszaj, delikatnie przykładając ręcznik do twarzy. Zrezygnuj z toniku, w jego miejsce użyj wody termalnej.
Natychmiast po umyciu nałóż na skórę krem emolientowy, aby uszczelnić naskórek i zapobiec jego wysuszaniu.

4. SKÓRA TŁUSTA/MIESZANA

Ma rozszerzone pory, błyszczy z powodu nadmiaru łoju gromadzącego się na jej powierzchni. W oczyszczaniu tego rodzaju cery często popełniamy błąd, nadużywając środków przeciwbakteryjnych i drażniących. Niszczą one bakterie symbiotyczne bytujące na skórze, pozostawiając miejsce dla patogenów wywołujących choroby skóry. Podrażnienie skóry tłustej powoduje nadmierne przesuszenie i wywołuje efekt błędnego koła, bo jest sygnałem dla gruczołów do zwiększenia produkcji łoju. Przy skórze mieszanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami skóry: tłustą w okolicach czoła, nosa i brody (T) i suchą na policzkach, idealnie więc byłoby stosować dwa różne produkty albo produkty do skóry wrażliwej.
Wybieraj preparaty beztłuszczowe, najlepiej płyn micelarny lub żel. Usuwaj resztki makijażu i zanieczyszczeń oraz nagromadzony łój wacikiem do momentu, aż będzie czysty. Jeśli skóra tłusta jest bardzo wrażliwa, lepiej wybierz preparat do skóry wrażliwej. Szukaj w produktach wyciągu ze skrzypu, łopianu, pokrzywy, białej herbaty i oczaru wirginijskiego. Zwróć uwagę na pH i unikaj alkoholu w preparatach do mycia. Bezwzględnie unikaj mydła. Żele spłucz obficie wodą. Osuszaj delikatnie. Zawsze tonizuj skórę po umyciu.

5. SKÓRA TRĄDZIKOWA

Dotyczy nastolatków w okresie dojrzewania, ale może nawracać u kobiet po menopauzie. W ciężkich przypadkach wymaga leczenia preparatami doustnymi i miejscowymi. Istotna jest równowaga hormonalna organizmu i sposób odżywiania. Objawia się łojotokiem, nadmiernym rogowaceniem ujść gruczołów łojowych oraz zakażeniem bakteryjnym. Preparaty do oczyszczania cery trądzikowej powinny usuwać zanieczyszczenia i nadmiar łoju, ale jednocześnie zmniejszać stan zapalny.
Używaj delikatnych specjalistycznych preparatów w postaci żeli przeznaczonych do skóry trądzikowej. Sprawdzaj ich pH. Wybieraj preparaty z zawartością mocznika i kwasu salicylowego, olejkiem drzewa herbacianego czy wyciągiem z szałwii. Zwróć uwagę na zawartość związków łagodzących podrażnienia, np. wyciąg z aloesu, alantoinę, sole miedzi i cynku. Delikatnie osuszaj. Tonizuj skórę po umyciu.

6. TRĄDZIK RÓŻOWATY

Trądzik różowaty jest chorobą zapalną skóry. Dlatego wymaga nadzoru lekarza i specjalistycznej terapii. Objawia się rumieniem i rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Mogą występować grudki i krosty oraz łojotok. Pielęgnację prowadzimy w oparciu o specjalistyczne dermokosmetyki. Wybieraj specjalistyczne dermokosmetyki bez zapachu i konserwantów. Najlepszy będzie płyn micelarny do skóry wrażliwej. Unikaj nadmiaru składników – im mniej, tym lepiej.  Wyeliminuj produkty zawierające garbniki, olejki eteryczne, kwas salicylowy. Używaj tylko letniej wody. Nie trzyj, nie uciskaj. Delikatnie, ale dokładnie osuszaj twarz po umyciu.

7. SKÓRA MĘŻCZYZN

Jest grubsza, lepiej nawilżona, u mężczyzn rzadko występuje skóra sucha. Dobrze toleruje różne produkty kosmetyczne, i urazy spowodowane goleniem. Starannie spłukuj preparat używany do golenia.
Do mycia stosuj żel łagodzący podrażnienia wywołane goleniem lub emulsje. Unikaj produktów zawierających alkohol. Po umyciu użyj emulsji natłuszczającej.

Louis Widmer – Skin Appeal Lipo Sol Tonique – tonik 150ml

Tonik Skin Appeal Lipo Sol jest delikatnym, tonizującym i odświeżającym płynem przeznaczonym dla skór trądzikowych, tłustych i mieszanych. Zapobiega niedoskonałościom, hamuje wydzielanie nadmiaru sebum, działa antybakteryjnie i nie zatyka porów. Należy stosować rano i wieczorem.

Demakijaż oczu

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wrażliwa, nie lubi tarcia, rozciągania. Wymaga delikatności i precyzji.
Wybierz płyn micelarny lub płyn dwufazowy. Zwróć uwagę na atest okulistyczny. Nie trzyj i nie naciągaj skóry. Używaj płatków kosmetycznych. Zwilżony wacik połóż na powiece na kilka sekund. Delikatnym ruchem z góry na dół usuń zanieczyszczenia. Pozostałości tuszu doczyść delikatnie pałeczką higieniczną.
Źródło: