Nie byłoby kosmetyków pod oczy, gdyby nie potrzeby skóry tej okolicy. Na powiekach górnych i dolnych jest ona cieńsza (ok. 7-krotnie) niż skóra na policzkach i dodatkowo pozbawiona prawie całkowicie tkanki tłuszczowej. Ze względu na małą ilość gruczołów łojowych i potowych najczęściej jest ona przesuszona, ściągnięta i skłonna do podrażnień. Krew w naczyniach krwionośnych krąży tu wolniej, gorzej zaopatrując skórę w substancje odżywcze. Stąd częste zastoje limfatyczne. Równocześnie w tej okolicy twarzy występuje duże nagromadzenie mastocytów, komórek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych. Ze względu na bogatą mimikę mięśni (uśmiech) drobne linie uwidaczniają się już w młodości. Wraz z wiekiem powstają głębsze zmarszczki, a swobodny styl życia (zarwane noce, używki, papierosy) podkreśla coraz mocniej rysujące się worki i cienie pod oczami.
Sine podkówki

Czym tak naprawdę są cienie pod oczami? To krew zalegająca w drobnych naczyniach krwionośnych, które tracą zdolność rozszerzania się i kurczenia. Prześwieca ona przez wyjątkowo cienki naskórek. Przyczyną powstawania brązowych, szarych lub ciemnofioletowych obwódek jest przemęczenie, długa praca przy komputerze czy niewyspanie. Często są to również uwarunkowania genetyczne lub słabe krążenie krwi. Bardzo duży wpływ na stan skóry ma także niewłaściwa dieta, np. obfitująca w sól. Wszelkich zmian wokół oczu nie kojarzymy zwykle z alergią. Tymczasem cienie pojawiają się przy alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry, przy alergicznych nieżytach nosa, a nawet atopowym zapaleniu skóry (AZS). Może to być objaw alergii, np. na składniki kosmetyków, sierść zwierząt lub kurz. Zdarza się, że stany zapalne tych rejonów rzutują na narząd wzroku. Z kolei obrzęk jest zwykle rezultatem podrażnienia powiek i nagromadzenia toksyn w naczyniach limfatycznych. Kiedy krążenie limfy jest zaburzone, produkty przemiany materii, zamiast przepływać do naczyń chłonnych, gromadzą się w tkance podskórnej. Tak powstają „worki”.

Usuwanie przez masowanie

Coraz więcej kremów w dołączonej do opakowania ulotce zawiera m.in. instruktaż samodzielnego wykonania masażu, który ma poprawiać absorpcję aplikowanego preparatu, np. Louis Widmer – Eye Contour Cream – krem pod oczy na zmarszczki, cienie, opuchnięcia wokół oczu. Drenaż ma na celu usunięcie zastojów limfy i produktów przemiany materii. W efekcie cienie stają się mniej widoczne. Aby prawidłowo wykonać taki mikromasaż, należy nałożyć krem i masować powieki, zaczynając od kącika oka, przez powiekę górną do kącika zewnętrznego, wracając do punktu wyjścia wzdłuż powieki dolnej. Potem, punkt po punkcie, uciskamy skórę wzdłuż kości oczodołu. Masaż poprawia mikrokrążenie krwi, a poprzez to odżywienie i dotlenienie skóry. Warto wykonywać go dwa razy dziennie, zwłaszcza rano, gdy limfa po nocy ma skłonność do zalegania.

Chłodno,
coraz zimniej

Gdy oczy podkreślają sine podkówki, warto zastosować zimną kurację. Szybki efekt dadzą żelowe kremy pod oczy (np. Eye Countour Gel – Louis Widmer) – obkurczają naczynka krwionośne, likwidują cienie i obrzęki. Dobre są też maseczki pod oczy w postaci płatków, często żelowych, nasączonych substancjami poprawiającymi mikrokrążenie. Poza tym żelowe płatki dają uczucie chłodu i w efekcie zwężają naczynia krwionośne. Miłośniczki naturalnych produktów mogą kłaść kompresy z chłodnego naparu z pietruszki lub okłady z plasterków świeżego ogórka lub przecierać skórę pod oczami kostką lodu owiniętą w bawełnianą chusteczkę. Optyczny efekt zmniejszenia cieni przynoszą preparaty, których składniki załamują światło i optycznie rozjaśniają cienie. Dobry krem pod oczy nie powinien obciążać cienkiej skóry powiek. Nie może zawierać substancji zapachowych ani barwników, jedynie minimalną ilość konserwantów. Taka receptura zmniejsza ryzyko podrażnienia i uczulenia. Po nałożeniu kremu wokół oczu najlepiej go wmasować – delikatnie, nie rozciągając skóry – to ożywi przepływ limfy i przyśpieszy zniknięcie obrzęków. Żeby ostatecznie zamaskować cienie, użyj jasnozielonego lub rozświetlającego korektora.

Co się kryje w cieniach

Nie wolno bagatelizować sinych „półkrążków” pod oczami, bo czasem bywają sygnałem toczących się w organizmie chorób. Jeśli ciemniejsze zabarwienie skóry pod oczami utrzymuje się dłuższy czas lub nasila się, a dodatkowo towarzyszą temu inne dolegliwości, warto wybrać się do lekarza. Oto choroby, które mogą wywoływać objaw podkrążonych oczu:
Niedoczynność tarczycy – może powodować przenikanie złożonych cząsteczek cukru pod skórę twarzy, co prowadzi do powstawania obrzęków i przebarwień wokół oczu.
Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa – ciemniejsze zabarwienie skóry pod oczami wskazuje na przewlekłe przekrwienie błony śluzowej zatok przynosowych, przewlekły zast
ój krwi żylnej wywołany obrzękiem błony śluzowej zatok.
Odwodnienie lub niedożywienie – sińce pod oczami mogą sugerować niedobór elektrolitów w organizmie, zwłaszcza żelaza, a także witaminy K.
Anemia – w przypadku niedokrwistości obok cieni pojawiają się takie objawy, jak: osłabienie, zaburzenie koncentracji i uwagi, bóle i zawroty głowy, tachykardia (przyspieszenie akcji serca), bladość skóry i błon śluzowych.
Choroby wątroby, nerek i śledziony – źle działający układ moczowy powoduje m.in. bóle w okolicy lędźwiowej i częstomocz. Z kolei objawem niewydolności wątroby czy śledziony są m.in. bóle brzucha i utrata apetytu. Wszystkim objawom towarzyszą również sińce i lekkie obrzęki okolic oczu.
Cukrzyca – oprócz cieni pojawiają się także: wzmożone pragnienie, osłabienie, częstomocz, utrata wagi.
Pasożyty – oprócz cieni pod oczami pojawiają się bóle brzucha, osłabienie, utrata wagi. Można podejrzewać, że przyczyną tych dolegliwości są pasożyty, np. owsiki.
Nadciśnienie tętnicze – zasinienie skóry pod oczami, bóle głowy, kołatanie serca, bezsenność.

Źródło:

Louis Widmer – Eye Contour Cream – krem pod oczy 30ml

Eye Contour Cream dostosowany jest do specyfiki i potrzeb skóry wyjątkowo wrażliwej i delikatnej. Niepodrażniająca kombinacja składników pozwala na dotarcie do wewnętrznej warstwy skóry i przywraca cerze naturalny wygląd. Zawiera naturalne składniki nawilżające, dzięki czemu skóra staje się miękka, gładka i elastyczna.